Haberler

( 52 Haberler )
Yumurta dondurma her zaman mükemmel bir çözüm olmayabilir. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, yumurta dondurma işlemi hakkında bilmeniz gereken beş önemli gerçek hakkında şu bilgileri verdi:
Bilim dünyası, kadındaki üreme kapasitesinin yaşa bağlı olarak azalmasına neden olan mekanizmayı çözdü. Yeni hedef, kadının her yaşta sağlıklı bebekler dünyaya getirebilmesini sağlamak.
İnsanlar hemen her toplumda çocuk sahibi olma konusunda konuşmaya çok heveslidir. Bu konuyu biri açmaya görsün, hemen kulaktan duyma tavsiyeler, doğruluğu tartışmalı öneriler konuşulur ve paylaşılır.
Bebeğinizi emzirmeye karar vermek sizin kişisel tercihinizdir. Pek çok tıbbi otorite ve dernek emzirmeyi kuvvetle önermekte ve desteklemektedir. Ama siz ve bebeğiniz özelsiniz bu karar da size bağlı...
Cinsel yoldan bulaşan enfeksiyonlar, bunlardan korunmanın yolları, vajinal kuruluk, cinsel ilişki sıklığı, ağrılı cinsel ilişki vs vs pek çok kadının kafasını meşgul eden ve yanıtını öğrenmek istediği sorunlardan birkaçı.
Genel anlamda kızlık zarı hakkında en çok bilinen gerçek ;" varlığının bir kadının bakire olduğunu gösterdiğinden" ibarettir. Bu durum özellikle Arap dünyasında oldukça önemli olup, ilk ilişkiden sonra görülen bir miktar kanama, gelinin bakire ...
Bebeğinizi emzirmeye karar vermek sizin kişisel tercihinizdir. Pek çok tıbbi otorite ve dernek emzirmeyi kuvvetle önermekte ve desteklemektedir. Ama siz ve bebeğiniz özelsiniz bu karar da size bağlı olmalı. Emzirmenin anne ve bebek açısından faydalarına değineceğimiz bu yazı, doğru karar vermenize yardımcı olabilir.
Gebelik esnasında ellerinizde karıncalanma, uyuşma ve ağrı varsa bunun sebebi “ carpal tünel sendromu” olabilir.
Avakado, balkabağı, turp, limon...
Gebelik sırasında abur cubur gıdalara karşı duyulan istekle baş etmek zor olabilir. Ama araştırmacılar gebelikleri sırasında yağdan zengin dietle beslenenen kadınların çocuklarının, (zihinsel) mental sağlıkla ilgili problemlere daha eğilimli olduğunu buldular.